Які «дитячі» інфекційні захворювання підстерігають дорослих на кожному кроці
Тримайте медичний довідник про кір, краснуху, епідемічний паротит, вітряну віспу, кашлюк — інфекційні захворювання, на які зазвичай хворіють діти дошкільного віку. Нині лікарі все частіше діагностують їх у дорослих. Стежте, щоб симптоми цих захворювань не проявилися в колег, а інфекція не поширилася по всьому закладу дошкільної освіти
Щеплення допомагають дитячому організму сформувати стійкий імунітет до збудників інфекційних захворювань. Утім, що старшою стає людина, то більш послаблюється пам’ять її імунних клітин, які виробляють специфічні антитіла під час зустрічі з «дитячою» інфекцією. До того ж часті гострі респіраторні вірусні інфекції та хронічні захворювання з віком послаблюють здатність імунної системи боротися зі збудниками.

Кір
Організм людини сприйнятливий до вірусу кору. Кожен, хто контактує з інфікованим, може інфікуватися сам. Навіть щеплення не убезпечує: можуть виникати легкі й атипові форми захворювання.

У дорослих виникають такі самі симптоми, що й у дітей:
- запалення верхніх дихальних шляхів та кон’юктиви;
- плями Бельського-Філатова-Копліка — червоні плями з сіро-білою серединою на слизовій оболонці щік біля малих корінних зубів;
- плямисто-папульозне висипання на шкірі — спершу на обличчі й шиї, потім — на тулубі, руках та стегнах, далі — на нижніх кінцівках;
- світлобоязнь.
За кору в дорослих із першого дня захворювання підвищується до 40,0 °С температура тіла, виникаєсильна інтоксикація організму, з’являються нежить і помірне запалення кон’юктиви. Запалення верхніх дихальних шляхів обмежується лише почервонінням задньої стінки глотки. Висипання на шкірі виникає пізніше, ніж у дітей. Воно рясне, на багатьох ділянках шкіри зливається, іноді має геморагічний компонент. Плями Бельського-Філатова-Копліка зберігаються до другого дня періоду висипань. У дорослих також можуть виникати нудота, блювання, діарея і біль у животі.
Вірус кору значно ослаблює імунну систему людини. Це може призвести до вторинної інфекції, яка спричиняє тяжкі ускладнення, як-от:
- пневмонія з ураженням плеври;
- енцефаліт;
- підгострий склерозуючий паненцефаліт;
- cерозний менінгіт;
- гнійний отит.
Із віруcом кору лікарі аcоціюють також розвиток у дорослих системного червоного вовчака, хвороби Педжета, розсіяного cклерозу, гломерулонефриту. Особливу небезпеку становить кір для вагітних, оскільки спричиняє викидні або передчасні пологи. Дитина може народитися з дефіцитом маси тіла і навіть — із вродженими вадами розвитку.
Краснуха
Характерна ознака краснухи в дорослих — тривале підвищення температуритіла до 39,5 °С. Збити таку температуру складно. У 90% випадків захворювання на краснуху в дорослих виникають напади сильного головного болю. Поліаденопатія розвивається ще до появи катаральних симптомів і зберігається протягом кількох тижнів після того, як інші симптоми зникли. Зазвичай збільшуються потичні та задньошийні лімфатичні вузли, хоча можуть уражатися й інші групи.
Дрібне плямисте висипання на розгинальних поверхнях кінцівок, спині й сідницях у дорослих виникає пізніше. На спині й сідницях воно зливається, утворює ділянки, що нагадують еритему. Висипання може свербіти. Зникає самостійно без пігментації.
Характерне для краснухи ускладнення, що виникає частіше в жінок, — запалення дрібних суглобів кистей, інколи — колінних і ліктьових. Зрідка це захворювання спричиняє:
- міокардит;
- енцефаліт;
- енцефаломієліт;
- менінгоенцефаліт.
У разі приєднання вторинної інфекції в дорослих розвиваються пневмонія, отит, ангіна. Можливий геморагічний синдром — крововиливи в шкіру та слизові оболонки, кровотечі різних локалізацій.
Якщо на краснуху захворіє вагітна, то вона інфікує плід з імовірністю 90%. Захворювання краснухою на третьому-четвертому тижні вагітності зумовлює в дитини вроджені вади розвитку в 60% випадків, а на тринадцятому-шістнадцятому тижні — у 7%. Дитина може народитися з порушеннями слуху, одно- або двобічною катарактою, вадами серця, мікроцефалією, анемією, гіперкінезами, спастичними паралічами та парезами. Діти із вродженою краснухою можуть виділяти вірус до трьох років після народження.
• За даними ВООЗ, у 1980 році, до поширення вакцинації, зафіксували 2,6 млн смертельних випадків від кору.
• Науковці не підтвердили міф про те, що жива корева вакцина спричиняє аутизм у дітей.
• Спалахи кору трапляються що 2—4 роки, переважно — у зимово-весняний період.
• Раніше краснуху вважали одним із різновидів кору або скарлатини.
• На рівень захворюваності краснухою впливають щільність населення та інтенсивність міграційних процесів.
• Для краснухи властива сезонність — зима і рання весна, оскільки в цей час вірус завдяки низькій температурі повітря триваліше зберігається в довкіллі, а люди більше часу проводять у закритих приміщеннях.
• Організм людини не виробив надійного захисту від збудника вітряної віспи. Тому після перенесеного захворювання збудник продовжує жити в неактивній формі в нервових гангліях
Епідемічний паротит
До вірусу епідемічного паротиту сприйнятливі 50% дорослого населення. Однак невакциновані ризикують захворіти частіше.

Інтенсивність прояву симптомів та розвиток ускладнень епідемічного паротиту в дорослих залежить від стану імунної системи та ступеня розвитку запального процесу. При цьому чоловічий організм чутливіший до збудника захворювання, ніж жіночий.
Основні симптоми епідемічного паротиту в дорослих:
- температура тіла до 40,0 °С;
- двобічне збільшення привушних слинних залоз;
- збільшення підщелепних і під’язикових слинних залоз;
- біль під час жування.
Набряк підшкірної клітковини навколо привушних слинних залоз іноді поширюється на шию. У дорослих він зберігається довше, ніж у дітей — понад два тижні.
Тропність вірусу епідемічного паротиту до залозистої та нервової тканин обумовлює розвиток ускладнень захворювання. У чоловіків може розвинутись орхіт, у жінок — оофорит, бартолініт, мастит. Панкреатит іноді може бути єдиним симптомом епідемічного паротиту. Орхіт загрожує чоловікам порушенням статевих функцій і безпліддям.

Також епідемічний паротит зумовлює ускладнення, як-от:
У вагітних вірус епідемічного паротиту може призвести до викидня, інфікування плода, іноді — до розвитку в дитини вродженого фіброеластозу ендокарду.
Вітряна віспа
Вірус varicella zoster, що є збудником вітряної віспи, вражає дорослих приблизно в 2% випадків. Серед хворих переважають чоловіки у віці 18—23 років.

Щеплення дорослого від вітряної віспи
Захворювання , яке людина перенесла в дитинстві, зазвичай дає стійкий довічний імунітет. Але для осіб, які не хворіли в дитинстві, і для тих, хто належить до групи ризику, рекомендують зробити щеплення. В Україні зареєстрували кілька вакцин як для планової, так і для екстреної вакцинації. Вони формують в організмі людини стійкий і тривалий імунітет
Вітряна віспа в дорослих має важчий перебіг, ніж у дітей. Зокрема, виникає підвищення температури тіла до 40,0 °С, що часто супроводжується нудотою і блюванням. Для дорослих характерне збільшення лімфатичних вузлів. Висипання виникає набагато пізніше від початку захворювання й може безладно поширюватися на будь-яких ділянках тіла — на слизових оболонках верхніх дихальних шляхів, ротовій порожнині, долонях і підошвах, статевих органах. Воно рясне й різноманітне — пляма, папула, везикула, що сильно сверблять. Виникає висипання хвилями, кожне з них викликає підвищення температури тіла. У хворих з імунодефіцитом виникають висипання, як-от:
- пустульозні — везикули перетворюються на пустули;
- бульозні — з’являться пухирі, діаметром до 2—3 см, із каламутним вмістом;
- геморагічні — з кров’янистим вмістом;
- гангренозні — навколо геморагічних утворюються вогнища некрозу.
Скоринки підсихають і відриваються набагато довше, почасти залишають після себе рубці. Період висипань у дорослих триває довше, ніж у дітей — понад 10 днів.
Вірус може спричиняти герпетичні ураження дихальної та нервової систем — ларингіт, трахеїт, енцефаліт, менінгіт, кісту головного мозку. У разі поширення збудника в організмі розвиваються нефрит, гепатит, міокардит, артрит. Особливу небезпеку вітряна віспа становить для осіб з імунодефіцитом та захворюваннями крові. Так, можуть розвиватися нейротоксикоз та з’являтися висипання на внутрішніх органах.
Кашлюк
Дорослі з недіагностованим кашлюком — головне джерело інфекції для дітей. Та відрізнити кашлюк від бронхіту в дорослих вдається рідко. Адже це захворювання характеризується відсутністю нападоподібного кашлю, який посилюється вночі і вранці. Тому хворі не звертаються до лікаря. А в тих, хто звернувся, часто виявляється помилковий діагноз — астматичний бронхіт.
Ускладнення можуть виникати в людей з ослабленим імунітетом, вагітних жінок та літніх людей. Часте ускладнення кашлюку — пневмонія. Розвивається вона внаслідок приєднання вторинної інфекції.
Якщо ви запідозрили в когось із працівників закладу дошкільної освіти «дитяче» інфекційне захворювання, то порекомендуйте йому терміново звернутися до лікаря-інфекціоніста. Це дасть вам змогу запобігти подальшому поширенню захворювання в закладі. Обов’язково порекомендуйте хворому під час лікування дотримувати рекомендацій лікаря. Адже значна частина ускладнень у дорослих розвивається внаслідок недотримання постільного режиму та звички переносити захворювання «на ногах». Здорових колег ознайомте із пам’яткою щодо того, як уберегтися від «дитячих» інфекційних захворювань (див. Додаток).

ДО ВІДОМА