3
Березень 2023року
спілкуємося з батьками
рентген

Рентген або КТ «про всяк випадок» та COVID-19

У статті — аргументи лікаря-фтизіопульмонолога щодо недоцільності рентгенологічних методів обстеження за COVID-19. Адже часто хворі звертаються до лікаря із запитом «зробити рентген чи КТ про всяк випадок» і відповідно ще більше шкодять своєму організму. Та найсумніше — коли батьки без показань лікаря приводять на ці процедури дітей

Оксана Молода , Лікар-фтизіопульмонолог, лікар-рентгенолог, позаштатний експерт НСЗУ з питань туберкульозу

Дії лікарів — їхні діагностичні та лікувальні кроки за захворювання на COVID-19 — регламентує наказ МОЗ «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 22.02.2022 № 358 (далі — Наказ МОЗ № 358). Цей наказ скеровує, що підтвердження захворювання на COVID-19 відбувається лабораторним шляхом.

Рентгенологічні методи обстеження (далі — рентген) у виявленні COVID-19 не мають вирішального значення.

Особи з легким та середньотяжким перебігом COVID-19, зокрема і його новим штамом «Кракен», підлягають амбулаторному лікуванню з моніторингом стану за допомогою огляду, контролю клінічних проявів та лабораторних показників. Рентген для цієї групи хворих лікар не проводить. Особи з тяжким перебігом COVID-19, особливо ті, що потребують кисневої підтримки, отримують лікування у стаціонарі. Рентген раціонально проводити за госпіталізації людини. Контрольні дослідження стану легень лікар проводить за потреби методом УЗД.

Рентген

Як пояснити людині необґрунтованість рентгену за COVID-19? Насамперед це має розуміти сам лікар. Так він зможе правильно скерувати людину, яка до нього звернулася.

Якщо пояснювати спрощено, вірус COVID-19 вражає інтерстиційну (каркасну) тканину легень. Водночас у легеневій паренхімі немає змін, що характерні для пневмоній, які спричиняють «стандартні», найбільш розповсюджені, мікроорганізми. Відповідно непросто візуалізувати зміни за COVID-19 , якщо використовувати лише рентген органів грудної порожнини та флюорографію. Лікар не отримує належної інформації, а ось людина отримує дозу опромінення.

Комп’ютерна томографія

Більш інформативний метод — комп’ютерна томографія (далі — КТ) органів грудної порожнини. Її основний недолік — велике променеве навантаження.

КТ із контрастом лікар не проводить особам:

  • з алергійними реакціями на контрастний препарат;
  • з нирковою недостатністю;
  • з патологіями щитоподібної залози;
  • з мієломним захворюванням.
Направлення на проведення КТ має надати лікар первинної ланки — сімейний лікар, лікар-терапевт чи лікар-педіатр.

Водночас, попри наявність/відсутність змін у легенях, які лікар виявляє на КТ, тактика лікування не змінюється. Вона базується на самопочутті хворого, показниках сатурації та лабораторних даних.

Насамкінець

Отже, згідно з міжнародними стандартами, Наказом МОЗ № 358 та професіональними якостями лікаря, рентген чи КТ за COVID-19 лікар назначає лише за наявності показань на етапі стаціонарного лікування. Основна умова — тяжкий перебіг захворювання.

Як розпізнати «Кракена» — нового мутанта COVID-19
№ 3, 2023
Що проконтролювати батькам, якщо дитину направили на рентгенографію грудної клітки