10
Жовтень 2023року
обмінюємося досвідом
харчування

Реформа харчування в дії, або Що ми змінили в організації харчування дітей та чого досягли

Запозичте досвід колег, як вони реформували харчування у своєму закладі дошкільної освіти. Скористайтеся ідеями, які допоможуть і вам сформувати правильні харчові звички в дітей, залучити батьків до співпраці й організувати заходи, що спрямовані на розвиток напряму здорового харчування. Нині це не забаганка, а вимога МОЗ. А ще — головні принципи, на яких вибудовано зразок примірного чотиритижневого сезонного меню, який розробили фахівці МОЗ і практики з організації харчування дітей

Валентина Савенко , сестра медична старша закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 6 «Крунк» комбінованого типу Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області
Людмила Галуза , шеф-кухар закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 6 «Крунк» комбінованого типу Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області

Наш заклад дошкільної освіти пройшов довгий шлях, щоб реформувати харчування дітей так, як того хочемо ми і як це передбачено законодавством. Спочатку погодили розроблене меню з відповідальними особами територіальних органів Держпродспоживслужби. Потім — організували роботу за системою НАССР. Зокрема, облаштували харчоблок необхідним технологічним обладнанням та інвентарем, які відповідають вимогам санітарного законодавства, законодавства про безпечність та окремих показників якості продуктів харчування. Також оснастили приміщення харчоблоку холодильним обладнанням із термометрами, посудом та інвентарем різного розміру з маркуванням щодо його об’єму й призначення. Також ми укомплектували харчоблок кваліфікованими та сертифікованими кадрами відповідно до штатного розпису.

Часткова модернізація харчоблоку зараз відбувається й завдяки участі в грантових проєктах та відкритих конкурсах. Ми реалізували проєкт «Крунк обирає здорове харчування!». Так, ще придбали овочерізку, картоплечистку, ваги, столи, підтоварники.

Реформування в нас продовжується. Зараз завдяки спільним зусиллям колективу закладу, батьківської громади, міської влади працюємо над створенням комфортних і безпечних умов, щоб підвищувати якість організації харчування (рис. 1—3). Далі розкажемо про це детальніше.

Рис. 1 Рис. 2 Рис. 3

Нові страви в раціоні дітей

Додавати нові страви в щоденний раціон дітей із рекомендованого МОЗ меню ми почали поступово. Спочатку обговорювали ці страви на адміністративній нараді. Обов’язково враховували при цьому рекомендації щодо вікових норм харчування та використання обмеженої кількості солі, цукру та жиру під час приготування страв.

Перші нові страви, які приготували наші кухарі: «Болоньєзе з курки», «Борщ Болгарський», «Курка по-італійськи», «Сирники рожеві з морквою та соусом із сухофруктів», «Фішболи», «Банош по-гуцульськи», «Гратен зебра», «Пастуший пиріг», «Мафіни з овочами та сиром», «Рулет рибний» та інші (рис. 4, 5). Після того, як діти скуштували страви, для примірного чотиритижневого сезонного меню ми затвердили ті, які найбільше сподобалися дітям.

Рис. 4 Рис. 5

Щоденне меню медсестра з дієтичного харчування складала з допомогою кухаря й комірника закладу з урахуванням наявності продуктів харчування та згідно з картотекою страв.

Презентація страв

Однак не новизною єдиною. Для нас було важливо й оформлювати страви оригінально, щоб дивувати дітей і збуджувати їхній апетит перед кожним прийомом їжі. Ми багато практикувалися в цьому вмінні. Тому зараз одну й ту саму страву в різних групах можемо оформлювати по-різному (рис. 6). Робимо це завдяки творчості й фантазії педагогів і помічників.

Рис. 6
Ніжний курячий рулет, фарширований вареним яйцем, ми подаємо з кашею пшеничною, задекорованою свіжими овочами й зеленню.

Особливу увагу під час подачі страв приділяємо естетичному оформленню та сервіруванню столів. Про це розповідаємо в наступному розділі.

Сервірування столів

Гарно оформити стіл — це ціле мистецтво. Однак ми переконалися, що в нашому закладі найліпше працює правило «менше, але краще». Ми не переповнюємо простір столу та залишаємо достатньо місця для посуду та столових приборів. Так дітям комфортно сидіти поряд, адже вони не заважають одне одному. Залишилося лише відпрацювати навички сервірування до автоматизму, щоб робити це не лише красиво, а й швидко.

Експерти кажуть, що найпростіший спосіб елегантно та гармонійно засервірувати стіл — це окреслити тему й оформити стіл згідно з нею, щоб діти могли отримати задоволення від смаку, аромату та присутності за таким гарно сервірованим столом (рис. 7, 8).

Рис. 7 Рис. 8

Іноді сервірування столів у нас відбувається як перформанс. Коли сигнал повітряної тривоги може перервати солодкий сон дітей або веселе свято в самому розпалі, то прийом їжі перетворюється на спортивну ходьбу на коротку дистанцію від групи до укриття як для дітей, так і для персоналу. Попри все це, ми намагаємося дати нашим дітям усе найкраще із можливого.

Забудьмо про сумне! Давайте помріємо 😀. Уявіть, що було б, якби на елегантно сервірований стіл ми поставили маленьке оглядове колесо, яке діти могли б обертати й вибирати собі десерт. А як вам ідея подавати компот не у звичайних чашках, а морквинах? Звичайно, це були б чудові рішення, щоб підняти настрій дітям. Сподіваємося, що з часом нам вдасться втілити ці мрії в реальність.

Фотозвітування про харчування дітей

Фотозвіти про організацію харчування дітей регулярно викладаємо на сайті нашого закладу та в групах в соціальній мережі Facebook, а щоденне меню — ще й у чатах батьківських груп на кшталт Viber (рис. 9—12).

Рис. 9 Рис. 10
Рис. 11Рис. 12

У нас відкритий освітній процес. Фотографують усі і все. Тому батьки мають можливість щоденно спостерігати за тим, чим протягом дня займалася їхня дитина, що їла і як.

Проведення заходів на тему харчування

Залучаємо батьків до організації процесу з естетики харчування дітей. Ведемо активну роботу з пропаганди здорового харчування, дотримання правил столового етикету (рис. 13—15). Адже праця в цьому напрямі буде ефективною лише в тому разі, якщо реалізувати все системно. Тобто необхідна злагоджена робота всіх учасників освітнього процесу: персоналу, батьків і, звісно, дітей. Для них і організовуємо різні заходи.

Рис. 13 Рис. 14 Рис. 15

Батьківський або Мамин день

Це своєрідний майстер-клас, на якому дорослі діляться з дітьми власним досвідом, розповідають про свої професії, вміння та навички. Так, у межах проєкту «Моя мама — кухар» діти разом із кухарем (вона ж і мама нашого вихованця) навчилися випікати смачні калачі.

Проєкт «Здорове харчування вдома»

Харчовi звички формуються з дитинства. Збалансований рацiон та правильна культура споживання їжi і в закладі дошкільної освіти, і вдома не лише вбережуть дітей вiд численних захворювань, а й зроблять їх бадьорими й уважними.

«Смачно, корисно, красиво», — кажемо ми дiтям. Адже здорове дитяче харчування — це ті ж таки «дорослi» страви, тільки приготовленi з розумом і любов’ю (рис. 16—19).

Рис. 16 Рис. 17
Рис. 18 Рис. 19

Дегустація в «Крунку»

Дегустатор страв — рідкісна професія, адже лише 15% населення світу здатні розрізняти тонкі запахи та смаки. Унікальність професії дегустатора полягає в здатності розібрати смак та аромат на складові. Те, що для звичайної людини «сирно-гарбузовий пудинг», для дегустатора — довгий список відтінків смаку.

Дегустація — це, мабуть, найефективніший інструмент, щоб переконати батьків, що їхні діти харчуються смачно. Батьки продегустували дитячий обід: шніцель м'ясний та горохове пюре із цибулею. «Аромакод» шніцелю та горохового пюре є в нашій пам'яті, тому батькам оцінити продукти було не складно.

Веселий город — таємний сад

У межах проєкту «STREAM-освіти» працівники нашого закладу за участю батьків дітей створили «Веселий город — таємний сад», де з ранньої весни й до пізньої осені діти отримують інформацію про те, як вирощувати смачні й корисні овочі, ягоди, соковиту зелень, квіти тощо.

Ми прагнемо зробити так, щоб діти отримали знання про користь здорової їжі, на основі догляду за овочами й рослинами усвідомили значення здорового харчування як у закладі дошкільної освіти, так і вдома.

Марафон «Крунк обирає здорове харчування»

Протягом двох тижнів ми за допомогою фотографій і коментарів до них розповідали на своїй сторінці у фейсбуці і на сайті закладу про організацію харчування дітей із моменту доставки продуктів харчування в заклад до їх потрапляння на обідні столи.

Діти також мали можливість самостійно взяти участь у приготуванні. Зокрема, солили помідори холодним способом, виготовляли яблучний сік, готували варення зі слив без варіння, робили фруктові салати тощо.

Усі заходи, які ми проводимо, приносять позитивні результати. Батьки стали нашими союзниками в питаннях організації харчування дітей, підвищилася батьківська компетентність і зацікавленість у питаннях здорового харчування.

Насамкінець

Ми не збираємося зупинятися на досягнутому. Тому вже розробили проєкт плану дій щодо організації харчування в нашому закладі дошкільної освіти на 2023—2027 роки. Він передбачає комплекс організаційних заходів щодо:

  • створення безпечних і комфортних умов організації повноцінного харчування дітей;
  • модернізації та належного функціонування харчоблоку, зокрема забезпечення сучасним обладнанням;
  • створення комфортних умов на робочих місцях працівників харчоблоку.

Передбачаємо, що реалізація плану дій дасть змогу поліпшити технологію приготування їжі та якість страв, значно підвищити продуктивність і безпеку праці персоналу, запобігти негативному впливу «людського чинника» під час приготування їжі, гарантувати якість і чудовий смак страв, осучаснити технологічне обладнання харчоблоку. Упевнені, що всі ці зміни позитивно вплинуть на якість життя та здоров’я дітей.

Фізична активність для дітей: норми від ВООЗ
№ 10, 2023
Технологічна карта «Гратен «Зебра»