8
Серпень 2022року
консультуємося в експертів
борщівник Сосновського

Борщівник Сосновського: як запобігти та допомогти за опіку

Зачасту про борщівник Сосновського згадують улітку. У цю пору року його вже добре видно, бо він цвіте. Саме зараз, коли так багато дітей змінили звичний асфальт і кам’яні джунглі на сільські краєвиди, важливо донести до батьків інформацію про цю небезпечну рослину

Олена Лізвінська , керівник проєктів із безпеки дітей, психолог, консультант та фахівець із безпеки, Київ

Для борщівника Сосновського (далі — Борщівник) немає кордонів — він завойовує все більше нових територій. Неодноразово за роки роботи мені доводилося бачити наслідки контакту шкіри дітей і дорослих із цією рослиною. Однак до тяжких наслідків призводить не лише природня цікавість дитини. Першопричина — у недбалому ставленні батьків й інших дорослих, у незнанні та відсутності комплексного підходу в боротьбі з Борщівником.

Борщівник росте до 2—4 метрів заввишки й цвіте дуже ефектною білою парасолькою. Її складно не помітити. Величезне листя Борщівника й високі стебла з квітами складно переплутати з іншими рослинами. Також у Борщівника є небезпечний побратим Мантегацці, але він зустрічається набагато рідше.

Борщівник — «соковита» рослина. Саме його сік спричиняє тяжкі опіки шкіри на тілі й сліпоту — якщо потрапить в очі. Посилюють дію соку сонячні промені. Чутливість шкіри до сонця в місцях опіків у деяких випадках зберігається навіть протягом кількох років.

Коли до Борщівника доторкнутися перший раз, неприємних відчуттів не буде. Однак через 10—15 хв місце ураження почне свербіти й пекти. Потім на шкірі з’являться пухирі, які сильно болітимуть. Зокрема, коли хотітиметься до них доторкнутися й почухати ушкоджену ділянку шкіри. Після того, як рани від пухирів загояться, залишаться рубці й виражені пігментні плями. Тому, щоб цьому запобігти, розкажіть дітям про Борщівник якомога швидше, а ще:

  • покажіть фото рослини;
  • опишіть і розкажіть про його розміри;
  • поясніть, що небезпечні всі частини рослини (стебло, листя, квіти);
  • продемонструйте фото з наслідками взаємодії;
  • поясніть, що цю рослину ліпше не чіпати й взагалі проходити повз неї;
  • зауважте, що в разі контакту негайно повідомити дорослому.

Намагайтеся не відкладати розмову з дитиною, від цього може залежати її безпека та здоров’я.

Коли дитина повідомить чи ви самі помітите наслідки взаємодії дитини з Борщівником, то:

  • одразу ж закрийте шкіру від сонячних променів щільною тканиною, складеною в декілька шарів;
  • не сердьтеся на дитину й не сваріть її;
  • похваліть її, що розповіла вам про контакт із Борщівником;
  • ретельно змийте сік рослини й промийте місце ушкодження проточною водою з милом;
  • зв’яжіться з лікарем-педіатром чи сімейним лікарем;
  • бережіть шкіру дитини від прямих сонячних променів протягом 2—3 діб;
  • спостерігайте за загальним станом і самопочуттям дитини під наглядом лікаря.

У Борщівника є й «брати», які безпечні для людей. Але я не рекомендую ризикувати й перевіряти дієздатність кожного екземпляра, який хоч якось схожий на наш Борщівник. Тим паче усього різновидів налічується понад 70, тому ліпше обмежувати дітям до них доступ і не експериментувати, якщо не впевнені в безпечності конкретного виду.

Позбавлятися Борщівника найліпше навесні, коли він тільки починає рости й ще не зацвів. Для цього треба екіпіруватися в непромокаючий костюм хімзахисту та інші засоби індивідуального захисту для очей, обличчя й рук.

Через те, що місцеві органи управління не проводять спеціальні заходи боротьби з Борщівником, його все частіше можна побачити в парках, полях, дачних ділянках і городах. Бачу його в різних місцях щороку, зокрема й на дитячих майданчиках. Будьте обачні!

Шприц на дитячому майданчику: ризики захворюваності на правець, гепатити В і С
№ 8, 2022
Відкриті вікна: що зробити батькам, щоб дитина не випала