8
Серпень 2022року
консультуємося в експертів
відпочинок біля води

Відпочинок біля води: п’ять помилок батьків, які можуть вартувати життя дитині

Вберегти та запобігти трагедіям під час воєнних дій ще складніше, ніж у мирний час. Однак саме зараз це треба робити ще наполегливіше, бо ціну кожного життя ми відчуваємо гостро, як ніколи раніше. Ділюся з вами п’ятьма помилками батьків під час відпочинку біля води, які можуть вартувати життя дитині. Обговоріть кожну із помилок із батьками вихованців

Олена Лізвінська , керівник проєктів із безпеки дітей, психолог, консультант та фахівець із безпеки, Київ

У життя немає кнопки «перемотати» чи «зупинити». Але саме про ці «опції» я мрію відтоді, як займаюся темою безпеки дітей і підлітків, тобто понад 10 років. Хоча давайте таки помріємо = поміркуємо, як би ви вчинили, якби стали учасником ситуацій, про які я розповім далі.

Моя дитина вміє плавати

Коли я під час одного з навчань проходила практику, то стала свідком небезпечної ситуації. Я чергувала біля дитячого басейну. Двоє хлопчиків скочувалися із горки в басейн. Обоє впевнено трималися на воді. Перший хлопчик під час спуску випадково плигнув на шию другому — і той пішов під воду. Що зробив перший хлопчик? Мабуть, подумаєте, що покликав на допомогу нас, рятувальників, чи дорослих поряд? Ні, він утік. Він не бачив, як ми дістали його друга з води. З потерпілим усе було добре, тільки трохи наковтався води і перелякався. А якби нас не було поряд, чи допомогло б йому те, що він умів плавати? Отож.

Тут мілко, небезпеки немає

Нещодавно я переглянула відеосюжет блогера, у якому він розповідав, що там, де він відпочиває, є басейн для дітей. Він із захопленням наголошував, що діти в басейні можуть купатися без контролю дорослих. Звісно, для них це зручно — можна й самим нарешті відпочити. Але уявіть: літо, море чи басейн, спека, тепловий удар. Результат — дитина непритомніє у басейні, у якому води «по коліно». От вам і небезпеки немає.

Відійду на хвилинку по коктейль, поки дитина у воді

За статистикою, дитині достатньо 10—30 с, щоб понути. Дорослому — 2 с, щоб загубити дитину з поля зору на поверхні води. Натомість дорога по коктейль займе значно більше часу. Та й під «хвилинкою» кожний має різне на увазі. От і замисліться, чи не безпечніше таки взяти дитину з собою.

Дитина в нарукавниках чи на кругу, матраці

На своїх лекціях я запитувала в учасників, як часто вони перевіряють нарукавники, рятувальний круг, надувний матрац перед купанням. З’ясувала, що перевіряє один-двоє і то не завжди, а лише перед початком купального сезону.

Ці «плавальні засоби» ніколи не гарантуватимуть дитині 100%-вої безпеки на воді. Думати інакше — великий ризик і омана, адже:

  • нарукавники легко спускають повітря від навантаження;
  • на кругу дитина може легко перевернутися;
  • із матрацу — легко зісковзнути.

Поряд багато людей, допоможуть за потреби

Пам’ятаю, як моя мама врятувала хлопчика на заповненому пляжі. Вона була єдина, хто помітив, що він іде під воду, і вчасно зреагувала. Висновок — «багато людей» не означає, що на них можна покластися. Пощастить, якщо хоча б хтось відреагує. Тому ваша дитина — ваша відповідальність.

В інтернеті тисячі записів із відеокамер, де діти за секунди тонуть у басейнах поряд із дорослими. Чому не врятували? Бо були зайняті собою: не побачили, не помітили, не звернули увагу.

Тому не важливо, у якій воді дитина тоне, на чому й з чим вона плаває, уміє вона плавати чи ні. Якщо дитина у воді, завдання батьків чи осіб, які її супроводжують, — спрямувати фокус уваги тільки на неї. І ще, повторюся стотисячний раз: у фільмах обманюють, що той, хто тоне, голосно кличе на допомогу й розмахує руками. У житті все інакше — дитина миттєво йде під воду з головою і тихо тоне.

Індивідуальна картка з інформацією першої необхідності для дітей різних вікових груп
№ 8, 2022
Шприц на дитячому майданчику: ризики захворюваності на правець, гепатити В і С