12
Грудень 2022року
консультуємося в експертів
дитина на кризі

Дитина на кризі: алгоритм дій для дорослих

У статті — експертний коментар про безпеку дітей, який стане в пригоді під час санітарно-просвітницької роботи з колегами та батьками вихованців на початку зими. У ньому знайдете інформацію про ігри дітей на кризі й зможете запобігти небезпечним наслідкам

Олена Лізвінська , керівник проєктів із безпеки дітей, психолог, консультант та фахівець із безпеки, Київ

Дослідження та статистика нещасних випадків свідчить, що найнебезпечніші «перша» та «остання» криги. «Перша» крига — це та, яка починає утворюватися разом із першими сильними морозами. «Останньою» називають кригу, яка тримається «до останнього», попри наближення теплого подиху весни. Саме в ці періоди підвищується загроза нещасних випадків, бо крига неміцна, тонка та нестабільна.

Так, ми можемо навчити дитину безпечної поведінки на кризі. Але їй все одно буде складно зорієнтуватися, коли несподівано опиниться в такій ситуації, та вчасно згадати, як діяти. Хай там що, але відповідальність за безпеку дитини завжди на батьках або інших дорослих, які її супроводжують. Саме тому пропоную вам поговорити про поведінку на кризі з батьками вихованців і колегами. А щоб вам було простіше це зробити, я поділюся досвідом таких бесід і інформацією для них.

Які є ризики

Вода під льодом має температуру +2...+5 °С. Коли дитина потрапляє у воду такої температури, то в неї виникає шок, перехоплює дихання, їй важко дається кожний подих. У неї починається тремор, який за кілька секунд переходить у судоми по всьому тілу. І що довше дитина лишається в крижаній воді, то важче їй з кожною секундою рухатися, щоб урятуватися.

Для того щоб цілісно зрозуміти ситуацію, наведу кілька фактів про лід:

  • тонший біля стоку води, наприклад біля дамби, причалу чи стоків ферми;
  • крихкіший поблизу очерету, кущів, під містками, біля великих каменів і дерев, і там, де водорості вмерзли в нього, що складно помітити заздалегідь;
  • тонший під шаром снігу, попри його кількість;
  • тонший під краєм суші, бо нещільно прилягає до неї.

Також лід формується непередбачувано там, де б’ють джерела, є швидка течія або струмок впадає в річку.

Як уникнути халепи

Насамперед — не гратися й не перебувати на кризі. Пояснюйте дитині, чому цього не можна робити навіть тоді, коли всі друзі вже там і кажуть, що нічого не станеться, а крига міцна й випробувана. Адже передбачити, де крига міцна, не можна.

На те, щоб крига формувалася, впливає багато чинників, які не можливо проконтролювати. Зокрема, глибина водойми, течія, сила вітру, температура води та її перепади.


Що заборонено робити на кризі:

• ігнорувати попереджувальні написи та таблички «Виходити на кригу заборонено!»;
• йти за несприятливих погодних умов і без супроводу дорослих
• виходити в супроводі дорослих напідпитку;
• перевіряти ногою міцність криги;
• пересуватися групою;
• виходити, коли крига вкрита шаром снігу;
• пересуватися та гратися на кризі, коли температура повітря вища нульової;
• продовжувати рух, коли почули потріскування — натомість треба терміново вертайтеся тим самим шляхом на берег;
• кататися на санчатах чи ковзанах у необлаштованих місцях;
• стрибати та бігати;
• ставати та стрибати на від’єднані, хоч і великі крижини.

Яких тільки міфів на «крижану» тему мені доводилося чути. Насамперед про те, що небезпечні місця на льоду зазвичай темніші за інші. Насправді такі місця складно помітити та визначити на безпечній і великій дистанції. Також про те, що небезпечна крига — каламутна, малопрозора або біла на вигляд. Але побачити прозорість, колір і стан криги здалека майже не можливо, зокрема, за сонячної погоди. І про те, що міцна крига витримає стрибки навіть кількох дітей. Можливо, витримає. Але справа не тільки у «витримає», а у властивостях самої льодової поверхні, оскільки можна легко послизнутися під час стрибка й отримати струс мозку, забиття або переломи різного ступеню складності нижніх чи верхніх кінцівок.

Зазирніть курсором під подушку й прочитайте літери, які заховав Святий Миколай. 

Знайдіть у журналі ще три подушки і зробіть такі самі дії з ними. Із літер складіть слово й повідомте на [email protected]. Якщо виконаєте завдання правильно, отримаєте на свою поштову скриньку професійний подарунок 

Як діяти за нещасного випадку

Якщо дитина потрапила в крижану пастку, то насамперед оцініть ситуацію й поміркуйте, чи справді ви зможете їй допомогти самостійно. Якщо не зможете, то кличте на допомогу усіх, хто є поруч, а також викликайте рятувальників.

Озирніться довкола й знайдіть щось, що можна кинути дитині: шарф, пояс, сумку з довгою та міцною лямкою, палицю чи мотузку. Наблизьтеся до ополонки лежачи, широко розкинувши руки й ноги. Це необхідно робити для того, щоб перерозподілити вагу. Тримайтеся від дитини на відстані 2—4 м і саме звідти подавайте засоби, щоб її витягти на поверхню криги. Після того, як дістанете дитину, відкотіться разом від небезпечного місця та повертайтеся до берега тим самим шляхом, яким прийшли ви. Але робіть це спокійно й ні в якому разі не біжіть!

Коли на допомогу поспішає кілька людей, вони можуть лягти на лід один за одним, узявшись за ноги, і так доповзти до потерпілого. Перший у «ланцюгу» подає потерпілому шарф, ремінь, мотузку, палицю тощо, а всі інші витягають потерпілого на поверхню криги та відповзають із небезпечної зони.

На березі дитині надайте домедичну допомогу, перевдягніть у сухе, тепло вкрийте, доставте в тепле місце або авто, дайте теплий чай та викличте швидку. І головне — коли не йдеться про критичну необхідність; коли є інший шлях, то ліпше обирайте саме його й не ризикуйте, перебуваючи на кризі.

«Фейсконтроль» іграшок напередодні новорічних свят
№ 12, 2022
Які свічки обрати за блекауту в приміщенні