Гіпотермія — стан організму за «низьких температур»
Ознайомтеся з відповідями експерта на запитання про те, чому гіпотермія небезпечна, як правильно її виявити та надати домедичну допомогу. Через воєнні події та погодні умови можемо «зустріти» цей стан як у приміщенні, так і на вулиці
Коли людина протягом тривалого часу перебуває в середовищі з низькою температурою повітря, у неї може розвинутися гіпотермія. Як вчасно її розпізнати, щоб уникнути проблем зі здоров’ям, — розберемо далі.
За яких умов виникає
Гіпотермія виникає за тривалого впливу низьких температур, коли тіло втрачає тепло швидше, ніж може виробляти. Голод і втома посилюють симптоми прояву гіпотермії.
Якщо температура тіла падає до 27 °С і нижче, виникає критичне переохолодження організму. Цей стан спричиняє зупинку серця та смерть.
Виділяють три ступені гіпотермії: легкий, середній, важкий.
Легкий. Температура тіла досягає 34…32 °С. З’являється тремтіння, виділяється тепло через м’язову активність, судини звужуються, шкіра блідне. На цьому етапі людина може отримати обмороження. Проявляється дезорієнтація в просторі.
Середній. Температура тіла становить 32…30 °С. Серце уповільнює роботу, знижується частота серцевих скорочень. Шкіра стає холодною та «безкровною», судини набувають мармурового відтінку, можуть виникати спазми. Прогресують симптоми порушення свідомості: сонливість, порушення мовлення, галюцинації.
Важкий. Температура тіла опускається до 27 °С. Людина непритомніє, кінцівки знерухомлюються, настає сильне обмороження. Пульс майже зникає — можемо прощупати на сонній артерії. Дихання переривається, зіниці не реагують на світло. Серце може зупинитися.
Які чинники розвитку
Найчастіше гіпотермія виникає, коли організм людини втрачає тепло через шкіру й дихання. До 70% тепла з тіла людини випаровується через голову. Для того щоб зменшити площу відкритої поверхні тіла, надівайте головні убори та рукавиці.
Гіпотермія — патологічний стан організму, за якого температура тіла падає нижче 36,0 °С
Ризик гіпотермії зростає за високої вологості повітря, під час вітряної та морозної погоди. Вологі або мокрі одяг і взуття також спричиняють гіпотермію.
У зоні ризику перебувають такі категорії людей:
- малорухливі/маломобільні — новонароджені та діти віком до 5 років; літні люди; ті, які протягом тривалого часу живуть в обмеженому просторі;
- під впливом алкоголю та наркотичних речовин;
- під дією лікарських засобів, що пригнічують свідомість;
- із хронічними захворюваннями, зокрема гіпотиреозом, цукровим діабетом, бронхіальною астмою, автоімунними захворюваннями, синдромом хронічної втоми.
На які симптоми звернути увагу
Гіпотермія може прогресувати, тож важливо не пропустити характерних симптомів:
- тремтіння;
- яскраве почервоніння шкіри обличчя та рук;
- нечітке мовлення;
- поверхневе дихання;
- слабкий пульс;
- запаморочення, сонливість і слабкість.
У немовлят і дітей раннього віку можуть виникати плач, істерика. Щоки — червоніти і ставати холодними на дотик. Розвивається поверхневе дихання. Дитина поринає в тривалий сон, із якого її складно розбудити.
Небезпечний симптом гіпотермії — примарне «поліпшення» фізичного стану. Зникає тремтіння, стає тепло й добре, приємно паморочиться голова, виникає бажання лягти та відпочити.
Як запобігти
Подбайте про комфортний одяг, який не сповільнюватиме рухів. Кількість шарів одягу змінюйте залежно від того, наскільки активно рухатиметеся протягом дня. Зважайте, що пітливість спричиняє зволоження одягу й посилює переохолодження. «Правильний» зимовий одяг складається з трьох шарів:
- білизна (спідня білизна, шкарпетки, колготки або термобілизна);
- середній шар (флісові светр, кофта);
- верхній одяг (куртка, штани, шарф, шапка, рукавички).
Між цими шарами одягу має бути простір: що більше повітря, то тепліше, а повітряна «подушка», яка утвориться, триматиме тепло ☺.
Перед виходом на вулицю їжте теплу й калорійну їжу.
Залишайте вдома металеві прикраси. Адже метал охолоджується дуже швидко, а його контакт зі шкірою може спричинити обмороження окремих ділянок чи холодових травм.
Рухайтеся. Будь-яка активність прискорює кровообіг, тож ви не замерзнете.
Беріть із собою термос із гарячим напоєм.
Шукайте, де зігрітися, якщо відчуєте печіння шкіри.
Уникайте алкоголю, оскільки він створює ілюзію тепла й водночас спричиняє його втрату.
Як допомогти людині із гіпотермією
Перемістіть в тепле приміщення.
Зніміть мокрий одяг і взуття.
Укрийте теплою ковдрою, покладіть грілку. Заздалегідь обгорніть грілку тканиною, щоб вона не торкалася тіла людини. Так уникнете опіків.
Дайте тепле пиття та їжу.
Організуйте за можливості теплу ванну або душ. Починайте з температури води +32 °С і поступово підвищуйте до +38 °С. Зважайте, що гаряча вода посилюватиме кровообіг і може зруйнувати судини.
• вживати алкогольні напої, щоб зігрітися
• сильно розтирати переохолоджені ділянки шкіри
• використовувати теплонагрівальні лампу, піч, камін чи
• радіатор поруч із переохолодженою шкірою, адже через
• оніміння уражених ділянок можуть виникнути опіки
За середнього та важкого ступенів гіпотермії домедичної допомоги недостатньо. Потрібно викликати лікаря або відвезти людину до спеціалізованого медичного закладу.
Найліпший спосіб захиститися від холоду — підготуватися до його впливу. Упевнені, ця стаття стала вам у пригоді. Бережіть себе та рідних!