1
Січень 2024року
створюємо здоров’язбережувальне середовище
зоровий синдром

Що таке «комп’ютерний зоровий синдром» та як подбати про здоров’я очей

Робота медичної сестри пов’язана з комп’ютером. Тривала робота за монітором може спричинити комп’ютерний зоровий синдром. У статті — про те, як учасно розпізнати симптоми захворювання та запобігти погіршенню зору

Олена Харчук-Білько , головна медична сестра ТОВ «Британський офтальмологічний центр», Київ

Комп’ютерний зоровий синдром, або зорове стомлення, посідає перше місце серед патологій користувачів персональних комп’ютерів (ПК). Частота виникнення цього захворювання залежить від тривалості роботи за комп’ютером і типу монітора.

Симптоми

Для того щоб зберегти зір, вчасно зверніть увагу на симптоми, характерні для зорового стомлення. Симптоми поділяємо на два типи — астенопічні та очні.

Виокремлюємо чотири групи клініко-функціональних ознак комп’ютерного зорового синдрому (табл.). Іноді ви можете відчувати симптоми, характерні для схожих синдромів:

  • «сухого ока» — відчуття сухості в очах, слизові скупчення у них;
  • стресу — біль у голові та під чолом, підвищена дратівливість, зниження уваги, стомленість;
  • тривалого статичного напруження м’язів — біль у м’язах шиї та спини.
У користувачів ПК поширені кон’юнктивіти (запалення слизової оболонки ока) і блефарити (запалення країв повік), пов’язані із комп’ютерним зоровим синдромом.

Нині комп’ютерний зоровий синдром лікарі лікують кількома методами:

  • відпочинок від роботи за ПК;
  • оптимальна оптична корекція;
  • фармакотерапія;
  • фізіотерапія.
Клініко-функціональні ознаки комп’ютерного зорового синдрому
ГрупаОзнаки
Астенопатія (зорове стомлення)Надмірне напруження очей, зниження гостроти зору вдалину та зблизька, біль в очах, бінокулярне двоїння
Кон’юнктивальне подразненняСиметрична, поверхнева кон’юнктивальна гіперемія, незначний набряк слизової оболонки кон’юнктиви
Синдром «сухого ока»Слизові кон’юнктивальні скупчення, рогівкові «нитки», дифузне флуоресцентне забарвлення рогівки, підвищена світлочутливість
Міопізація рефракції*Частіше розвивається в осіб з аметропією, ніж з еметропією, та у дітей
* Міопізація рефракції — значне посилення рефракції ока із втратою здатності до її ослаблення. Рефракція ока є оптичною установкою ока в спокої. Нормальну рефракцію очей називають еметропією, аномальну — аметропією. До аномалій рефракції належать короткозорість (міопія), далекозорість (гіперметропія) і астигматизм. — Прим. ред.

Але що робити здоровій людині, аби її зір не погіршувався?

Профілактика

Запобігти розвитку комп’ютерного зорового синдрому можемо в три способи.

Дотримуйте гігієни праці під час роботи за комп’ютером.

Перевіряйте, чи правильно налаштовані яскравість і контрастність зображення на екрані, за потреби регулюйте їх.

Робіть перерви під час роботи та виконуйте гімнастику для очей.

Для того щоб запобігти розладам здоров’я, користувачі ПК мають дотримувати правил гігієни праці. Негативний вплив фізичних чинників можемо зменшити, якщо двічі на день проводитимемо вологе прибирання й провітрюватимемо приміщення. Поліпшити мікрокліматичні та санітарно-гігієнічні умови приміщень можна завдяки системам конденсування й аероіонізаторам.

Після роботи за комп’ютером вмивайте обличчя холодною водою. Так ви змиєте пил, що осідає під дією електростатичного поля монітора.

Для того щоб послабити електромагнітні випромінювання монітора ПК, застосовуйте захисні екрани. Вони мають такі переваги:

  • зменшують напругу електромагнітних полів до безпечного рівня;
  • захищають від електростатичного заряду (утворюється на тумбочці біля монітора);
  • поглинають надмірні світлові потоки;
  • послаблюють ультрафіолетове і рентгенівське випромінювання;
  • усувають відблиски.

Перевірте, чи правильно у вашому кабінеті встановлений монітор. Насамперед його корпус має бути заземлений. Так шкідливий вплив електричного та електромагнітного полів на організм зводиться до мінімуму.

Монітор розміщуйте задньою панеллю до стіни та кутів кімнати. Через шкідливу дію високо- та низькочастотного електромагнітних полів задню панель монітора не можна повертати до людей. Якщо у кімнаті декілька комп’ютерів, кожен монітор має стояти на відстані не менше 2 м від задніх та 1,2 м від бокових стінок сусіднього монітора.

Використовуйте рідкокристалічні монітори, що не створюють електростатичного та магнітного полів.

Отже, якщо ви довго працюєте за комп’ютером, не забувайте, що очі швидко стомлюються. Для того щоб запобігти зоровому стомленню, дотримуйте гігієни праці в умовах роботи перед монітором, робіть невеликі перерви: подивіться у вікно, зробіть гімнастику для очей. У вільний від роботи час намагайтеся відпочивати від телевізорів, смартфонів та комп’ютерів.