Діти в укритті: неочевидні точки контролю для медсестри ЗДО
Проконтролюйте здоров’я дітей в укритті. Усуньте чинники, які можуть завдати проблем. Окрім очевидної небезпеки ураження під час обстрілів, є й невидимі. Наприклад, неправильне освітлення, недостатнє або надмірне зволоження повітря, обмежена рухливість
Через війну діти мають ходити в укриття, і дорослі докладають багатьох зусиль, щоб діти були в безпеці по-справжньому. Утім, є кілька неочевидних моментів, які негативно позначаються на здоров’ї дитини.
Рухливість
В укритті багато дітей і дорослих. До того ж воно має невелику площу, тут не побігаєш і не пострибаєш. Педагоги зазвичай намагаються стимулювати рухливість дітей. Та все ж цей аспект — гіподинамію — медичній сестрі варто відстежувати особливо. Адже дефіцит рухової активності може призвести до порушення функцій опорно-рухового апарату, дихання, кровообігу.
Що зробити?
1. Надайте вихователям інформацію про те, що гіподинамія може викликати неприємні відчуття в кінцівках дітей. Тож діти можуть скаржитися дорослому, який поруч. Здебільшого — це вихователі групи. Також у старшому дошкільному віці діти переживають напівростовий стрибок, коли саме кінцівки випереджають у рості тулуб, тож прояви синдрому болю росту можуть проявлятися сильніше.
2. Розробіть спеціальну руханку. Так, діти не можуть активно рухатися, проте вони можуть махати руками й ногами, сидячи на стільчиках, нахилятися й крутитися в різні боки, тупотіти ногами, присідати. Зробіть руханку веселою, бешкетною. Можливо, знадобиться допомога вихователів чи музичного керівника, зате тепер діти усміхатимуться вам за кожної зустрічі.
Освітлення та стан очей
Укриття не має вікон, що логічно. Тож медична сестра має контролювати якість штучного освітлення, а також кількість часу, який проводить дитина на вулиці, поки перебуває на території дитячого садка. Адже люди, які багато часу проводять на вулиці, рідше страждають від дефіциту вітаміну D, тому в них рідше розвивається короткозорість.
Що зробити?
1. Контролюйте час, який проводять діти перед екраном девайсів. Якщо в групових кімнатах є телевізори, мультимедійні дошки чи монітори, то передивлятися мультики та різні розвивальні відео варто дуже обмежено — не більше 10—15 хв в першу й другу половину дня. Якщо такі девайси є в укритті, то не варто забавляти дітей переглядом відео.
2. Порекомендуйте батькам дітей дотримуватися балансу між прогулянками, використанням девайсів та заняттями, які містять дрібні деталі, потребують зосередження і можуть напружувати очі. Варто наголосити батькам, що прогулянки мають бути тривалими — до 2—3 год на добу.
Прояви, на які медична сестра має звернути увагу, а також поінформувати педагогів та батьків дітей:
- реакція дитини на яскраве світло (чи швидко вона адаптується до нього);
- скарга на поганий зір, подвоєння предметів, плями, які з часом зникають, появу веселкових кругів навколо ламп, дискомфорт або біль в очах;
- симптоми гострого запалення очей, повік, ділянок навколо ока;
- відсутність синхронних рухів очей або обмеження руху ока;
- несподівана поява явної косоокості, якої раніше не помічали.
Усі ці стани — привід звернутися до дитячого офтальмолога. Самолікуванням займатися не варто.
Зволоження повітря
Укриття оснащені вентиляцією. Утім це замкнуте приміщення, яке розташоване під землею. Тож на стан стін, а відтак і повітря, впливає не лише якість вентиляції, а й гідроізоляції будівлі.
Медична сестра має звернути увагу або поінформувати батьків та педагогів, якщо бачить ознаки, не властиві для:
- дихальної системи — аномальний нежить, постійний кашель, особливо після рухливих ігор та вправ;
- зорової системи — почервоніння очей та ділянки навколо них, сльозотечу, набряк повік.
Що зробити?
Оцініть якість повітря. Можливо, замість зволожувачів вам знадобляться поглиначі вологи. Адже підвищена вогкість може спровокувати появу плісняви. Тривале вдихання чи контакт із нею може призвести до алергічних реакцій та розвитку хронічних захворювань, пов’язаних із дихальною системою, а також може зашкодити зору.
Відновлення здоров’я
Найліпше відновити здоров’я дітей як фізичне, так і психічне, допомагає здоровий сон. І тут варто поінформувати батьків про те, як забезпечити дитині здоровий сон.
На якість сну впливає і знижена рухливість, і якість повітря, і тривалий перегляд відео чи гра на смартфоні. Утім, це не єдині чинники, які погіршують і засинання, і сам сон. Для здорового та якісного сну потрібні комфортні умови, звичний ритм життя та чітке розділення часу доби. Також важливо дотримуватися сталого ритму життя. Організм дитини любить жити за графіком.

Важливо, щоб був час як для активних ігор, руханки чи фізичних вправ, так і для денного сну та пасивного дозвілля. Наприклад сюжетної гри, складання пазлів, ліплення чи малювання. Головне — батькам варто стежити за чітким розділенням часу доби. Адже організм живе за циркадними ритмами, які підпорядковуються зміні дня та ночі.
